TÜRKİYE’DE HER 10BİN KİŞİDEN 8’İ KORONA!

Türkiye’de vaka oranı gittikçe artıyor! En son paylaşılan verilere ve çok konuşulan 0.021 oranı açıklamaları‘na bakabilirsiniz..

Bugün itibariyle, Türkiye’de her 10.000 kişi içindeki 8 kişide COVİD-19 vakası tespit edilmiş durumda.

DÜNYA GENELİNDE VAKA SIRALAMALARI

TÜRKİYE, DÜNYA GENELİNDE 9. SIRADA!

Bugün itibariyle DSÖ ‘ye göre, dünya genelinde onaylanmış 1,991,562 vaka var. Dünya populasyonuna oranladığımızda, bu şu demek, dünyada her 10.000 kişide en az 2, en fazla 3 kişide tespit edilmiş COVID-19 vakasına rastlanıyor.

Dünyanın en hızlı istatistik sitesinden alınan bilgilere göre bugün saat 16.00 itibariyle dünya genelinde COVID-19 vaka grafiği aşağıdaki gibidir.

16-nisan-dunya-geneli-vaka-sayilari

Bu verilere göre Türkiye tam 212 ülke arasında 69bin vaka sayısı ile 8. sırada! Durum oldukça kötü görünüyor…

Fakat, vaka sayısı aslında populasyona oranlanınca anlamlı bir değer ifade ediyor. Bu nedenle aşağıda sizlerle bu vaka sayısı en yüksek ilk 21 ülkenin, vaka/populasyon oranlarını ve sıralamalarını paylaşıyorum.

Grafik yorumu: Vaka sayısı, populasyonla oranlanınca anlam kazanan bir değer olarak karşımıza çıkıyor. Yukarıdaki tabloyu incelediğimizde İspanya, İsviçre gibi ülkelerde vakanın görülme olasılığının daha yüksek olduğunu görüyoruz. Yani örnek verecek olursak İspanya’da her 1000 kişide 4 kişiye COVİD-19 vaka tanısı konmuş. Hemen arkasından İsviçre’de her 1000 kişiden 3 kişiye COVİD-19 tanısı konmuş. Türkiye’de ise bu oran her 10.000 kişide 8 kişi şeklinde. Bu durumda Türkiye vaka yoğunluğunda 16. sırada bulunuyor.

Aslında durumları endişeli görünen ülkeler, haberlerde ya da sosyal medyada bahsedildiği gibi Amerika, İngiltere’den ziyade İspanya, İsviçre, Belçika, İtalya….

Cevap gönder