KORONADAN DAHA TEHLİKELİ HASTALIKLAR

Yazımı dikkatle okursanız aslında koronanın biraz da medya etkisiyle abartılmış bir durum olduğuna siz de inanacaksınız.Çünkü koronadan daha riskli hastalıklar var! Yazımda sizlerle bu verileri paylaşmamın temel amacı korona virüsün aslında tahmin ettiğimiz kadar etkili olmadığını ya da çok çok da korkulacak bir durum olmadığını göstermek.

Annem, geçen gün kahvaltı masasında otururken benimle korona konusunda endişelerini paylaştı. Benim o cesur, gözüpek annem tahmin ettiğimden çok daha fazla endişeleniyordu. Ben de koronadan daha riskli hastalıklar olduğunu söyledim, çok şaşırdı.
Belki siz de annem gibi fazla endişeleniyor olabilirsiniz. Sizle, burada oxfordun verilerini paylaşıyor olacağım. Bildiğiniz üzere bu sitede, gerçekliğinden emin olmadığımız bilgileri paylaşmıyoruz..Hazırsanız başlıyorum.

2017’DE DÜNYA GENELİNDE 56 MİLYON İNSAN HAYATINI KAYBETTİ!

2017’de dünya genelinde 56 milyon insan hayatını kaybetti! 3 sene öncesinde kalmış bilgilerden bize ne demeyin. Dünya geneli olduğu için bu bilgiler, seneden seneye inanılmaz değişiklikler göstermiyor. Örneğin 2019’da toplam hayatını kaybeden sayısı 58.4 milyon. Çok da oynak veriler yok yani. Ancak ölüm nedenleri sıralaması açıklanmadığı için 2017 bilgilerini paylaşıyorum.

koronadan-daha-riskli-hastaliklar-rakamlari


PEKİ İNSANLARIN ÖLÜM SEBEPLERİ NELER?

Kardiyovasküler hastalıklar başı çekiyor. 2017’de yaklaşık 17.8 milyon ölüme sebep olmuş. Bu da günlük yaklaşık 50 bin ölüme denk geliyor.

İkinci sırada ise kanser var. Kanserden ölen insan sayısı 9.56 milyon. Bu da günlük 26 bin ölüm demek.

Üçüncü sırada ise solunuma ilişkin hastalıklar var. Bir sene içinde 3.9 milyon insanın, yani bir günde yaklaşık 11 bin insan hayatını kaybetmesine neden oluyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün bizlerle paylaştığı korona virüs ölüm sayılarına baktığımızda, şimdiye kadar günlük en fazla 7 bin insanın hayatını kaybettiğini görüyoruz. Ama virüsten çok korkuyoruz!

Peki, kardiyovasküler hastalıklardan(kalp, damar, atardamar ve toplardamarlarımızın tamamı içeren sistem) ne kadar korkuyoruz?

  • Koronadan hayatımızı kaybetme riskinden 7 kat daha riskli bir hastalıktan bahsediyoruz.

Kanserden ne kadar korkuyoruz?

  • Koronadan hayatımızı kaybetme riskinden 4 kat daha riskli bir hastalıktan bahsediyoruz.

Solunuma ilişkin hastalıklardan ne kadar korkuyoruz?

  • Koronadan hayatımızı kaybetme riskinden 1.5 kat daha riskli bir hastalıktan bahsediyoruz.

Üstelik bu bahsettiğimiz üç hastalık kendimize dikkat etsek bile yakalanabileceğimiz, hayatımıza mal olabilecek hastalıklar. Ne mutlu bize ki koronadan korunmanın yolları var.

Umutsuz olmayalım, psikolojimizi bozmayalım. Korkmamak, umutlu olmak elbette ki önlem almamayı gerektirmez. Önlem alırsak, korkmamıza gerek kalmaz zaten. Umut, ancak iyi önlem alırsak var olabilir zaten!

Bir de tabi, zengin olanlar genelde yukarıdaki hastalıklara çare bulurken, durumu olmayanlar sadece zaman geçmesini bekliyorlardı. En azından korona hepimize eşit mesafede ve zengin fakir ayrımı yok!

Cevap gönder