KORONA VİRÜS GÜNCEL GELİŞMELER

KORONA VİRÜS VE ÜLKELERDEKİ ÖLÜM ORANLARI, YAYILMA HIZI VE KAYNAĞI

DÜNYA GENELİNDE ÖLÜM ORANLARI

korona-virus- epidemiyoloji

15 Mart verilerine bakıldığında, dünya genelinde 5.735 can kaybı, 153.517 vaka olduğu görülüyor. Vakaya yakalananlar arasında hayatını kaybeden insanların oranı ise %3.74. 17 Nisan’a geldiğimizde bu oran %6.87’ye çıkarken, bugünün(24 Nisan) verileriyle korona virüs e yakalanan insanların %7’sinin hayatını kaybettiğini görüyoruz.

Oranın etkili şekilde arttığını görüyoruz. Ancak;

  • Dünyadaki tüm insanlara test yapılmadığı için, vaka sayısı hiçbir zaman gerçeği göstermeyecektir. Yani aslında vaka, tahmin ettiğimizden çok daha fazla. Bu durum da oranı hesaplarken, paydamızdaki değeri arttırır, oranımızı düşürür. COVID19 sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı kesin ve net olsa da, vaka sayısı daha fazla olacağı için oran, gerçekte tabloda görünenden daha az olacaktır.
  • Bu oranların, SARS’ta %10, MERS’te ise %34 olduğunu da unutmayalım.

Veri Kaynağı

ÜLKELERİN ÖLÜM ORANLARI

Vaka sayısına göre en yüksek 5 ülke ve Türkiye’nin COVİD 19 veri ve oranları aşağıdaki gibidir.

korona-virus-ulkelerin-olum-oranlari-

COVİD 19 YAYILMA HIZI

Korona virüs yayılma hızı, temelde aşağıdaki formüle bağlı…

korona-virus-yayilma-hizi

Çoğalma Sayısı(R0), enfekte olan bir insanın kaç tane insana bu virüsü bulaştırdığını belirten sayıdır. Korona virüsün üreme hızı 2-4 kişi arasında seyrediyor. ( Bu örnekte ortalaması olarak 3 kişi alınmaktadır.)

Seri aralığı(SI) ise, enfekte olan insanın diğer bir insana virüsü ne kadar zamanda geçirdiğidir. Korona virüste, bazı insanlar enfekte olduğunda belirti göstermediği için bu değeri ölçmek biraz zor oluyor. Bu durumda test yapılması gerekiyor. Bu nedenle bu formülde zaman aralığı, enfekte olup aynı zamanda belirti gösteren hastaların verilerine göre alınmıştır.( Bu örnekte ortalaması olarak 4 gün alınmaktadır.)

Ve sonuçta korona virüsün yayılım grafiği aşağıdaki gibi ..

COVİD19 SORUMLU VİRÜSÜ: SARS-COV2

SARS-COV2, korona virüs ailesinin bir parçası. SARS-COV2 ile COVİD19 arasında %80 genetik benzerlik var.

virusun-dis-yuzeyi-protein

Yukarıdaki resimde, COVID19’un dış yüzeyindeki özel protein bileşenleri ile iki katmanlı yapıdan oluşan zar ötüsü bulunuyor.

Dış yüzeyindeki proteinler: Sivri uçlu protein**, Hemaglutinin Esteraz**, M-protein, E-protein. Burada ** ile belirtilen proteinler, vücudun belirli hücrelerine bağlanan, yapışan ve bulaşan proteinlerdir. Ayrıca, korona virüs pozitif yönelimli, tek iplikçikli RNA virüsüdür. (2 adet nükleik asit vardır. Bunlar: DNA ve RNA)

İki katmanlı yapı: Nükleokapsid ve zar örtüsü

VİRÜS NEREDEN GELDİ?

Virüsün nereden geldiğine dair 3 tahmin bulunuyor.

  1. Ara Konak Canlının Varlığı
  2. Wuhan Laboratuvarı
  3. S Tipi L Tipi

1) Ara Konak Canlının Varlığı (En güçlü tahmin)

Virüsün nereden geldiği tamamiyle bilinmemekle birlikte, araştırmalar yarasa korona virüsü ile SARS-COV2 arasında %96.2 genetik benzerlik olduğunu gösteriyor. Bu nedenle virüsün yarasadan insana taşındığı düşünülüyor. Bir başka araştırma ise, yarasa ile insan arasında ara konak bir canlının olduğunu belirtiyor. Bu aradaki canlı ise her türlü canlı olabilir, pangolin olabilir, misk kedisi olabilir… Bu canlı hakkında ise henüz tam bilgi yok. Ancak en güçlü tahmin, bir ara konak canlının varlığı…

ara-konak-canli-hakkinda

Homolog Rekombinasyon nedir?

homolog-rekombinasyonu

Yarasa koronavirüsü ve ara konak canlısındaki virüsün genetik materyelleri, değiş tokuş geçiriyor. Örneğin, resimde yarasa korona virüsündeki pembe parça ile, ara konak canlısındaki virüsün turuncu parçası değiş tokuş geçiriyor(iki genetik bileşenin karışımı oluşuyor) ve SARS-COV2 virüsü ortaya çıkıyor. Ve bu oluşan yeni virüs insanlara bulaşabilme yeteneğine sahip oluyor.

Bu durumun COVID-19’un potansiyel sorumlusu olduğu düşünülse de henüz bu konuda kesinlik olmadığını tekrarlayalım…

2)Wuhan Laboratuvarı

Wuhan’da yarasalar üzerine çalışan bir laboratuvarından çıktığına dair basın haberleri oluyor. Böyle bir ihtimal olsa da buna dair bir kanıt ya da kesinlik henüz yok.

3)S Tipi L Tipi

Son araştırmalarda ortaya çıkan 3. ihtimal ise; korona virüsün 2 alt tipinin olduğu. Bunlar: S-Tipi ve L-Tipi.

s-tipi-ve-l-tipi

Kaynak

Türkiye’de her 10bin kişiden 8’i Korona!! yazısını okumalısınız..

Cevap gönder