AYRINTILI TÜRKİYE CORONA VİRÜS HARİTASI

AYRINTILI TÜRKİYE CORONA VİRÜS HARİTASI VE YORUMLARI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ayrıntılı Türkiye corona virüs haritasını açıkladı. Ben de bir istatistikçi olarak bakanın açıklamalarının yanı sıra, grafik yorumlarımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Aşağıda haritalar ve ayrıntılarına yer verilmiştir.

1)GÜNLÜK TEST SAYILARI VE POZİTİF VAKA DAĞILIMI

gunluk-test-sayilari-pozitif-vaka-dagilimi

Turuncu: Günlük Yapılan Test Sayısı

Mavi: Pozitif Vaka Sayısı

Gri: Oran

Bakan Açıklaması: Günlük test sayıları ve pozitif vaka sayılarının dağılımını görüyorsunuz. Yapılan test sayıları her geçen gün artıyor ve 20.000’i geçiyor. Pozitif çıkan vaka sayısının da %22’den %15’e düştüğünü görüyoruz. Yani test sayısı arttıkça vaka sayısının azaldığını gösteren, çünkü taramayı daha yoğun yaptığımız dönemde vaka sayısının oran olarak düşüklüğünü gösteren bir ifade.

Grafik Yorumu: Yapılan test sayıları her geçen gün artıyor ve 6 Nisan itibariyle 20.000’i geçiyor. Gri ile gösterilen pozitif vaka sayısı oranı ise belirli kırılmalarla devam ederken %22’lerden %15’lere düşüyor. Pozitif vaka oranı 28 Mart ile kıyaslandığında özellikle son günlerde ciddi düşüş gösteriyor. Fakat, günlük yapılan test sayısındaki artış nedeniyle bu düşüş biraz aldatmacalı görünüyor. Yani 28 Mart’tan itibaren test sayısı aynı olsaydı(20.000 üzerinde örneğin) fakat pozitif vaka sayısı gerçekte yaşanan gibi olsaydı, bu gri ile gösterilen oran giderek artardı. Ancak, yine her gün test sayısı aynı olsaydı(20.000 üzerinde örneğin) belki de daha fazla pozitif vaka tanısı konacaktı ve oran bambaşka bir çizelgede ilerleyecekti. Bu nedenle bu grafikte gri ile gösterilen oranın, dikkate alınacak kadar gerçekçi bir yorumu olduğunu düşünmüyorum.

2)VAKALARIN YAŞ VE CİNSİYETE GÖRE YÜZDELİK DAĞILIMLARI

vakalarin-yas-cinsiyete-gore-dagilimi

Turuncu: Erkek

Mavi: Kadın

Bakan Açıklaması: Vakaların yaş ve cinsiyete göre yüzdelik dağılımlarını görüyorsunuz. Tüm dünyada olduğu gibi bizde de erkeklerde daha fazla görülüyor. Ayrıca ağırlıklı vakaların görüldüğü yaş aralığı 20-65 yaş aralığı. 65 yaş uygulamasının olmadığı dönem dağılım daha dengeliydi, ama 65 yaş yasasıyla birlikte 65+ da bunun ne kadar düştüğünü gösteren tablo. Yani tedbirlerin bu anlamda sonuç verdiğini gösteren bir tablo.

Grafik Yorumu: Grafiğe bakıldığında, erkeklerde kadınlardan daha fazla vakaya rastlandığı açıkça görülüyor. ANCAK 80 ve üzeri yaşta, kadınlarda erkeklerden sayısal olarak daha fazla vaka görülüyor.

Erkeklerde ve kadınlarda en çok vaka 25-30 yaş aralığında görülüyor. Toplam vaka sayısının %12’lik dilimini bu yaş grubu oluşturuyor.

Genel olarak baktığımızda ise vakaların yaklaşık %80’ini 20-65 yaş arası oluşturuyor. 20-65 yaş arası erkek vaka oranının yaklaşık %45 erkek, 20-65 yaş arası kadın vaka oranının ise yaklaşık %35 olduğu görülüyor.

Not: 2018 Aralık nüfus müdürlüğü sayıları na göre 80 ve üzeri yaşta yaklaşık 520bin erkek, 860 bin kadın yaşıyor. Bu nedenle 80 ve üzeri yaşta kadınlarda erkeklerden daha fazla vaka görülse de bu durum, bu yaş grubundaki kadın nüfusu fazlalığından kaynaklanıyor ve dolayısıyla aslında her yaş grubunda erkeklerde vakaya kadınlardan daha fazla rastlanıyor.

3)VEFATLARIN YAŞ VE CİNSİYETE GÖRE DAĞILIMI

vefatlarin-yas-cinsiyete-gore-dagilimi

Turuncu: Erkek

Mavi: Kadın

Bakan Açıklaması: Burada vefatların yaş ve cinsiyet dağılımını görüyorsunuz. Vefatların 60-85 yaş arası daha yoğunlaştığını, erkeklerde kadınalara oranla daha yüksek olduğunu görüyoruz.

Grafik Yorumu: Genel olarak en yüksek can kaybı oranları 60-85 yaş aralığında ve erkeklerde görülüyor. Detaylı bakıldığında ise, erkeklerde 70-75 yaş arasında en yüksek can kaybı oranı görülüyor. 65-70 yaş aralığı ve 75-80 yaş aralığı ise, can kaybı oranında 70-75 yaş arasını takip ediyor. Kadınlarda ise en yüksek can kaybı oranı 70-75 yaş aralığı ve 80-85 yaş aralığında görülüyor. 75-80 ve 65-70 yaş aralıkları , 2. sırada geliyor.

4)VEFAT ORANLARI/60 YAŞ ALTI KRONİK RAHATSIZLIĞI OLMAYANLAR

Öncelikle komorbid tıpta bir veya daha fazla bozukluk veya hastalığın temel hastalığa veya bozukluğa ek olarak aynı zamanda görülmesi durumu” olarak tanımlandığını belirtelim.

Bakan Açıklaması: 60 yaş altı ölüm oranının yüksek olduğuna dair yanlış bir bilgi aktarımı vardı. Ancak grafikte de görüldüğü üzere, 60 yaş altı komorbid hastalığı olmayan insanlarda can kaybı oranının %10.

Grafik Yorumu: Grafik, 60 yaş ve komorbid varlığına göre can kaybı oranlarını gösteriyor. Buna göre, can kaybı oranı en yüksek(%68) olan grup 60+ yaşta 1 veya daha fazla komorbid hastalığı olanlar. Bu grup dışındaki oranlarda ciddi düşüş olup en düşük oranlar ise(%9-10) komorbid hastalığını varlığına bağlı olmaksızın 60- yaşta görülüyor. Bir diğer çıkarım ise, 60+ yaşta olup komorbid hastalığı olmayanlarda can kaybı oranının %13 olmasıdır.

5) VAKALARIN PNÖMONİYE DÖNÜŞ ORANLARI

Bakan Açıklaması: Bu tablo ise vakaların pnömoniye yani zatürreye dönüş oranlarını gösteriyor. 24 marttan itibaren bugüne kadarki oranları görüyoruz. Bu dönüş oranı her geçen gün giderek azalıyor. Hastalık süresince, klinik bulgular, solunum sıkıntısı, pnömoni ve yoğun bakım süreci kendini gösterir. Ne kadar solunum sıkıntısı-pnömoni-yoğun bakım sürecine geçişini azaltabilirsek tedavide başarı oranımız o kadar artıyor, bunu biliyoruz. Burada erken ilaç tedavisinin önemini de görüyoruz.

Grafik yorumu: İlave bir çıkarımım bulunmamaktadır.

6) TÜRKİYE GENELİNDE KRİTİK OLAN BÖLGELER

Ayrıntılı Türkiye corona virüs haritalarından bazıları aşağıdaki gibidir.

Bu grafikte kırmızı noktalar durumu kritik olanları, mavi noktalar durumu orta olanları, mor noktalar evde izlenen vakaları, yeşil noktalar ise Covid-19 taşıyıcısı ama semptomu olmayanları simgeliyor.

Grafik Yorumu: İstanbul, Kocaeli, Zonguldak, Sakarya, Bursa, Eskişehir, Ankara, Manisa, Konya, Diyarbakır, Karaman, Antalya, Denizli ve Adana kırmızı noktalı iller olarak görülüyor(şehir isimleri kırmızı büyüklüğüne göre verilmemiştir)

ANKARA, İZMİR, İSTANBUL, KOCAELİ, SAKARYA VE ZONGULDAK HARİTALARI

ANKARA

İZMİR

İSTANBUL

KOCAELİ

SAKARYA

ZONGULDAK

Başa dön!

Cevap gönder