14 SORUDA KORONA VİRÜS

Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) 14 Soruda Korona Virüsü Açıkladı.

İnternet, bilgiye erişimi kolaylaştırırken, mitleri, hurafeleri, kirli ve yanlış bilgilerin yayılmasına da hız kazandırdı. Dünyanın mücadele ettiği Covid-19 virüsü hakkında, gerçeklerin bilinmemesi can kaybına yol açacak kadar ciddi. Bu nedenle resmi açıklamalar, bilimsel açıklamalar ve Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamaları özellikle bu zamanda, hayatta kalmaya yetecek kadar değerli.

Dünya Sağlık Örgütü’nün sadece kanıtlanmış bilgilere dayanan açıklamalar aşağıda sizlere sunulmaktadır.

1) Covid-19 Sıcak ve Nemli Havada Yayılır Mı?

Evet. Son kanıtlara göre, COVID-19 nemli ve sıcak havalar da dahil olmak üzere bütün alanlarda yayılabiliyor. İklimden bağımsız olan COVID-19’dan korunmanın en iyi yolu sık sık elleri yıkamaktan geçiyor. Bu şekilde belki de ellerinize bulaşan virüsleri yok etmiş oluyor, göz, ağız ve burna temasla bulaşmasını engellemiş oluyorsunuz.

2) Soğuk Hava ya da Kar Korona Virüsü Öldürür Mü?

Hayır. Soğuk havanın yeni tip virüsü öldürmek için bir neden yok. Normal insan vücudu sıcaklığı, dış sıcaklık ve hava koşullarına bağlı olmaksızın 36.5 °C – 37 °C arasında olur. Yeni tip korona virüsten korunmanın en etkili yolu, elleri alkollü el losyonları ya da sabunlu su ile yıkamaktır.

3) Sıcak Duş Korona Virüsten Korur Mu?

Hayır.Sıcak duş almak sizi COVID-19’dan korumaz.

4) Yeni Tip Korona Virüs Sivrisinek Isırığıyla Bulaşır Mı?

Hayır.Yeni tip korona virüsün sivrisinekler aracılığıyla bulaştığına ilişkin bir kanıt yok. Yeni tip korona virüs,solunuma ilişkin olup enfekte hastanın hapşurması ya da öksürmesiyle oluşan damlacıklarla ve tükürük ya da burun akıntısıyla yayılır. Korunmak için ellerinizi alkollü el losyonları ya da sabunlu su ile yıkayın. Hapşuran ve öksüren insanlarla teması kesin.

5) El Kurutma Makineleri Yeni Tip Korona Virüsü Öldürür mü?

Hayır.El kurutma makineleri 2019-nCoV virüsünü öldürmede etkili değildir.Ellerinizi yıkadıktan sonra, peçeteyle silin.

6) UV Mikrop Öldürücü Lambalar Yeni Tip Korona Virüsü Öldürür mü?

Hayır. UV mikrop öldürücü lambalar elleri ya da cildin herhangi bir yerini temizlemek için kullanılamaz , cildi tahriş eder.

7) Termal Tarayıcılar Enfekte Hastaları Tespit Etmekte Ne Kadar Etkili?

Hayır. Termal tarayıcılar, korona virüs sebebiyle artan ateşi tespit etmede etkilidir fakat enfekte olmuş ama ateşi olmayan hastaları tespit edemez. Çünkü, enfekte olmuş kişinin hasta olması ve ateşinin çıkması 2 ila 10 gün arasında olur.

8) Vücudun Her Yerine Alkol ya da Klor Sürmek Bu Virüsü Öldürür mü?

Hayır. Vücudun tamamına alkol ya da klor sürmek, zaten vücuda girmiş olan virüsü öldürmez. Bu tür maddeler göz, ağız, burun için zararlı olabilir. Alkol ve klor, tavsiyelere uyulursa yüzeyleri temizlemek için etkili olabilir

9)Zatüre Aşıları Yeni Tip Korona Virüsten Korur mu?

Hayır. Zatüre aşıları(pnömokoksik, B tipi hemofilus grip aşısı gibi), yeni tip koronavirüse karşı koruma sağlamaz. Virüs yeni ve farklı olduğu için kendi aşı gerekiyor. Araştırmacılar 2019n-CoV’a karşı aşı geliştirmeye çalışıyor. Solunum yolları ile ilgili aşılar 2019n-CoV’a karşı etkili olmamasına rağmen oldukça önerilir.

10) Burnu Düzenli Olarak Tuzlu Su ile Durulamak Teni Tip Korona Virüsü Önler mi?

Hayır. Burnu tuzlu su ile düzenli olarak durulamanın, virüsten koruyacağına dair bir kanıt yok. Soğuk algınlığının daha çabuk geçmesini sağladığına dair kısmi kanıtlar var ancak burnu tuzlu su ile düzenli olarak durulamak solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için yapılmaz.

11) Sarımsak Yemek Enfekte Olmayı Engeller Mi?

Sarımsak antibaktoriyel özellikleri olan sağlıklı bir yiyecektir. Fakat, sarımsak yemenin salgından korduğuna dair henüz bir kanıt yoktur.

12) Yeni Tip Korona Virüs Yaşlıları Mı Etkiler, Yoksa Gençleri De Etkiler Mi?

Evet.Tüm yaştan insanlara yeni tip korona virüs bulaşabilir. Yaşlı insanların ve astım, diyabet, kalp rahatsızlığı gibi rahatsızlıkları önceden var olanların virüsten dolayı hastalanmaya daha duyarlı oldukları görülüyor.Tüm yaştaki insanlara el ve hava hijyeni öneriliyor.

13) Antibiyotikler Korona Virüsü Önlemede ve Tedavide Etkili Mi?

Hayır. Antibiyotikler virüslere karşı değildir, bakterilere karşıdır. 2019n-CoV bir virüstür bu nedenle, antibiyotikler korunmak ya da iyileşmek için kullanılmamalıdır. Fakat eğer virüsten dolayı hastanede yatıyorsanız, bakteri kapmamak için kullanabilirsiniz.

14) Korona Virüsü Önlemede ve Tedavide Belirli Bir İlaç Var Mı?

Hayır. Spesifik olarak hiçbir ilaç yeni tip korona virüsten korunmak ya da iyileşmek için önerilmez.

Kaynak

No Responses

  1. Pingback: Corona Gunce'si 02/04/2020

Cevap gönder